საქართველოს სსრ ლიდერები

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1. ფილიპე იესეს ძე მახარაძე, თებერვალი, 1921 – 1922, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პასუხისმგებელი მდივანი)
2. მიხეილ სტეფანეს ძე ოკუჯავა, აპრილი, 1922 – ოქტომბერი, 1922, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პასუხისმგებელი მდივანი)
3. ბესარიონ ბესარიონის ძე ლომინაძე, ოქტომბერი, 1922 – 1924, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პასუხისმგებელი მდივანი)
4. მიხეილ ივანეს ძე კახიანი, 1924 – 20 ნოემბერი, 1927, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პასუხისმგებელი მდივანი)
5. მიხეილ ივანეს ძე კახიანი, 20 ნოემბერი, 1927 – 6 მაისი, 1930, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
6. ლევან დავითის ძე ღოღობერიძე, 6 მაისი, 1930 – 20 ნოემბერი, 1930, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
7. სამსონ ანდრიას ძე მამულია, 20 ნოემბერი, 1930 – 13 ოქტომბერი, 1931, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
8. ლავრენტი იოსების ძე ქართველიშვილი, 13 ოქტომბერი, 1931 – 14 ნოემბერი, 1931, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
9. ლავრენტი პავლეს ძე ბერია, 14 ნოემბერი, 1931 – 31 აგვისტო, 1938, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
10. კანდიდ ნესტორის ძე ჩარკვიანი, 31 აგვისტო, 1938 – 27 მარტი, 1952, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
11. აკაკი ივანეს ძე მგელაძე, 29 მარტი, 1952 – 14 აპრილი, 1953, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
12. ალექსანდრე იორდანეს ძე მირცხულავა, 14 აპრილი, 1953 – 4 სექტემბერი, 1953, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
13. ვასილ პავლეს ძე მჟავანაძე, 4 სექტემბერი, 1953 – 28 სექტემბერი, 1972, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
14. ედუარდ ამბროსის ძე შევარდნაძე, 28 სექტემბერი, 1972 – 2 ივლისი, 1985, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
15. ჯუმბერ ილიას ძე პატიაშვილი, 6 ივლისი, 1985 – 14 აპრილი, 1989, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
16. გივი გრიგოლის ძე გუმბარიძე, 14 აპრილი, 1989 – 17 ნოემბერი, 1989, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი)
17. გივი გრიგოლის ძე გუმბარიძე, 17 ნოემბერი, 1989 – 14 ნოემბერი, 1990, (საქართველოს ბოლშევიკური კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი) — საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის თავმჯდომარე
18. ზვიად კონსტანტინეს ძე გამსახურდია, 14 ნოემბერი, 1990 – 14 აპრილი, 1991, საქართველოს რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე.

Facebook Comments

Share.

Leave A Reply

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com